Nieuczciwa konkurencja – jak mieć pewność, że działania Twojego przedsiębiorstwa są zgodne z prawem?

Kiedy rozmawiamy o nieuczciwej konkurencji, najczęściej mamy na myśli kilka najbardziej rozpoznawalnych obszarów czyli: pojęcie przedsiębiorcy, działalności gospodarczej i koniecznie czynu nieuczciwej konkurencji. Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, stanowiąca podstawę prawną w takich przypadkach, definiuje ten czyn jako działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta. Warto wiedzieć, że ustawa wymienia również szereg działań, które „jako takie” mogą być postrzegane.

Kto może dopuścić się czynu nieuczciwej konkurencji?

Ta sama ustawa określa także przedsiębiorcę w najobszerniejszym rozumieniu tego terminu – takim podmiotem może się stać na potrzeby prawne zarówno osoba fizyczna, prawna, ale także jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej. Wynika to z założenia, że by podmiot został uznany za przedsiębiorcę w rozumieniu ustawy wystarczy, by prowadził jakąkolwiek działalność zarobkową lub zawodową.

Jak uniknąć nieuczciwej konkurencji?

Warto jest skorzystać przede wszystkim z dobrej pomocy prawnej, jaką znajdziemy chociażby w sprawdzonym TGC Corporate Lawyers. Może nam bowiem nie wystarczyć własna znajomość prawa połączona z uważnym śledzeniem prawa ustawodawczego. Niezbędne jest również regularne przeprowadzanie audytów dla działań planowanych przez firmę, a także oceny dopiero planowanych akcji.

Warto także poświęcić czas przede wszystkim na przeciwdziałanie nieuczciwej konkurencji. Czasami bowiem błąd możemy popełnić nie świadomie, a z powodu nieznajomości pewnych reguł. Niezależnie od przyczyny błąd ten jednak będzie mieć konsekwencje długofalowe. Pomóc w tym może chociażby planowanie strategiczne z uwzględnieniem ochrony praw konkurencji i konsumentów.

Pamiętać także należy, że za stosowanie nieuczciwej konkurencji przewidziano dwa rodzaje odpowiedzialności prawnej – cywilnoprawną i karną. Kary zaczynają się od grzywny i osiągają coraz bardziej uciążliwe rozmiary aż, w ostateczności, po karę pozbawienia wolności.

Poprzedni artykułJak zorganizować event w galerii handlowej?
Następny artykułPełna księgowość w spółce komandytowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj