Dowolność funkcjonowania podmiotów gospodarczych w Polsce jest gwarantowana prawnie, co oznacza, że przedsiębiorstwo może działać zarówno jako jednoosobowa działalność gospodarcza, jak i spółka akcyjna, prawa handlowego czy z ograniczoną odpowiedzialnością. To elastyczność pozwalająca przedsiębiorcy na dopasowanie formy swojej firmy do realiów rynku, ale i która ma też swoją cenę. W przypadku spółek z o.o. dotyczy ona kwestii ich likwidacji, czyli procesu zamykania takiej działalności.
Cierpliwość przy likwidacji
Przede wszystkim o ile zwykłą firmę można zamknąć dosłownie z dnia na dzień, o tyle likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to proces, który najszybciej zakończy się dopiero po 6 miesiącach. Najczęściej jednak trwa znacznie dłużej, ponieważ zależy od wielu czynników, między innymi stanu finansowego przedsiębiorstwa czy… reprezentujących go prawników, którzy powinni w terminie składać wszystkie niezbędne dokumenty. Całe przedsięwzięcie podzielone jest na trzy etapy, które prowadzą do finalnego zamknięcia działalności.
Etapy likwidacji spółki z o.o.
Pierwszym etapem są czynności wstępne polegające na podjęciu stosownych kroków wśród wspólników (podjęcie uchwały o likwidacji) i złożeniu odpowiedniego wniosku w KRS. Na tym etapie dokonuje się wyboru tzw. likwidatorów oraz uiszcza opłaty sądowe. Następnie w etapie drugim, czyli właściwym procesie likwidacyjnym, wykonuje się czynności mające na celu uregulowanie zobowiązań spółki, w szczególności finansowych, ale także związanych z zatrudnionymi pracownikami (wypłacenie odpraw, rozwiązanie umów). Dokonuje się również podziału majątku wśród wspólników. Na końcowym etapie sporządza się protokół z całego procesu, który musi być zatwierdzony przez wspólników i składa go do KRS.
Jak uniknąć skomplikowanej procedury?
Cały proces może ciągnąć się przez wiele miesięcy, jeśli nie zostaną zachowane wszelkie terminy i formalności. Sama likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie wydaje się co prawda trudnym wyzwaniem, ale ze względów prawnych i dla pewności, że przebiegnie bez przeszkód, warto powierzyć ją doświadczonemu zespołowi prawników. Dzięki temu nie trzeba się będzie o nic martwić, a jedynie w spokoju czekać na zakończenie procedury.