Kredyt hipoteczny, na co zwrócić uwagę?

Zgodnie z definicją, kredyt hipoteczny jest to długoterminowy kredyt bankowy, którego zabezpieczenie stanowi hipoteka (np. kupiona nieruchomość). Dzięki niemu, osoba nieposiadająca wystarczających środków pieniężnych, jednak mająca zdolność kredytową, może kupić nieruchomość.

O czym musimy pamiętać starając się o kredyt hipoteczny?

Nie możemy zapomnieć o wkładzie własnym; jego minimalna wielkość wynosi 20% (możliwy jest także wkład 10%, ale tylko wtedy, kiedy wykupimy dodatkowe ubezpieczenie). Musimy się również liczyć z weryfikacją naszej zdolności oraz wiarygodności kredytowej (oprócz dochodów chodzi też o to jak wcześniej spłacaliśmy zobowiązania bankowe).

Warianty spłaty kredytu hipotecznego

Należy pamiętać o wyborze wariantu spłaty kredytu. Możemy się zdecydować albo na raty malejące, albo na raty równe. Jeśli chodzi o raty równe, w sumie kwota spłaty kredytu będzie wyższa, niż w przypadku wyboru rat malejących (jednak w tym przypadku musimy mieć na uwadze, że raty na początku będą znacznie wyższe niż pod koniec).

Wybór odpowiedniego dla nas kredytu hipotecznego

Kiedy mamy już wystarczające informacje odnośnie wariantu spłaty oraz wkładu własnego, możemy, przy pomocy dostępnych w internecie kalkulatorów wybrać najlepszą ofertę.

Poprzedni artykułChwilówka, na co uważać przy jej braniu?
Następny artykułUbezpieczenie OC – dlaczego jest obowiązkowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj