Car sharing to usługa obecna w Polsce dopiero od 2016 r., lecz zyskująca na popularności. Dla mieszkańców dużych miast jest to wygodne rozwiązanie będące przede wszystkim alternatywą dla zatłoczonego transportu publicznego. Czy może ono zastąpić własny samochód?
Zakup i eksploatacja samochodu wiążą się ze sporymi wydatkami. W tym kontekście pytanie o opłacalność car sharingu jest zatem jak najbardziej uzasadnione. Decyzję o tym, z którego rozwiązania lepiej korzystać, każdy kierowca musi podjąć we własnym zakresie. Warto jednak mieć na uwadze opinię specjalistów z firmy PANEK CarSharing. Ich zdaniem wynajem samochodów na minuty pozwala mocno zdystansować się do wszechobecnego konsumpcjonizmu. Istotny jest też tu aspekt społeczny i środowiskowy. Na ulicach polskich miast samochodów przybywa w bardzo szybkim tempie, co niestety nie ma pozytywnego przełożenia na kwestie związane z ekologią.
Car sharnig – dla kogo?
Obecnie jedynie w dużych ośrodkach miejskich można wynająć auto na minuty. Trójmiasto, Warszawa czy Kraków to jedne z tych miast. Mają one wspólny problem w postaci ruchu drogowego o ogromnym natężeniu. Potrzebne są zatem rozwiązania, które pozwolą go rozładować. Car sharing zaliczany jest do tych rozwiązań. To oszczędność czasu – wystarczy sprawdzić w aplikacji, gdzie dostępny jest najbliższy samochód (nie trzeba go odstawiać w to samo miejsce). Omawiana usługa sprawdza się w przypadku osób potrzebujących samochodu na krótki czas.
Auto na minuty kontra własny samochód
Czynnik ekonomiczny to podstawa wszelakich kalkulacji. Nierzadko wynajęcie auta na minuty jest bardziej atrakcyjne pod względem cenowym – zwłaszcza że korzystając ze współdzielonego pojazdu, kierowca nie musi martwić się o tankowanie, serwisowanie samochodu czy obowiązkowe opłaty (ubezpieczenie). Wynajęcie auta oznacza konieczność przestrzegania pewnych zasad (odpowiedzialność np. za kolizję przeważnie ponosi osoba korzystająca z usługi), ale dostosowywanie się do obowiązujących przepisów jest wymagane także od właścicieli samochodów.