Zła decyzja o wyborze kredytu może mieć konsekwencje w jakości życia kredytobiorcy i jego rodziny przez całe życie, zarówno w kwestiach prawnych jak i finansowych. Dobranie odpowiedniego kredytu, przede wszystkim pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, ale też uniknąć niepotrzebnych problemów.
I zasada – Porównaj oferty
Na rynku istnieje kilkadziesiąt banków oraz instytucji które udzielają kredytów. Ważne jest, aby znaleźć odpowiednia dla siebie. Zwróć uwagę przede wszystkim na oprocentowanie. W skali np. 25 lat, nawet jedna setna procenta robi kolosalne znaczenie.
II zasada – nie ulegaj chwytom marketingowym
Bardzo dużo osób kieruje się reklamami w mediach, telewizji czy też lokalnymi. Kredyt to decyzja na całe życie, instytucje finansowe udzielające wydają miliony miesięcznie na reklamy i są mistrzami sprzedaży i marketingu. Często nawet reklamy działają na naszą podświadomość. Ważne, aby nie dać się wciągnąć w takie akcje i myśleć logicznie i trzeźwo, bez emocji.
III zasada – dodatkowe koszty
Często oprócz oprocentowania, gdy mamy dostać kredyt, banki naliczają dodatkowe marże, koszty, ubezpieczenia, wyceny na koszt kredytobiorcy. Nieraz mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych, dlatego warto czytać umowy i pytać się o wszystko pracowników.
IV zasada – kredyt walutowy
Warto zapoznać się z zasadami przewalutowania kredytu, jeżeli bierzesz pożyczkę w zagranicznej walucie. Zwróć uwagę na koszty przewalutowania, czas realizacji, po jakim kursie twój kredyt zostanie przewalutowany. Większość tych informacji znajduje się w umowie, bądź też udzieli tych informacji każdy pracownik instytucji finansowej, która udziela pożyczki.
Pamiętaj, że kredyt to decyzja na całe życie, dlatego musi być bardzo dokładnie przemyślany. Nie możesz w 100% liczyć na informacje udzielone przez pracownika banku, nie każdemu też doradcy finansowemu można zaufać, nie każdy z nich powie wszystko to, o czym powiedzieć powinien: https://pamietnikwindykatora.pl/mysli-o-kredycie-z-pomoca-doradcy/. Kieruj się zdrowym rozsądkiem i zapoznaj się jak najdokładniej z zasadami, które obowiązują przy udzielaniu pożyczki, ponieważ mogą one mieć wpływ na Twoją przyszłość finansową.