W lombardach często można znaleźć prawdziwe skarby, jakich próżno szukać w zwykłych sklepach. Ceny też robią wrażenie, co zachęca wiele osób do zakupu rzeczy z drugiej ręki. Są jednak klienci, którzy obawiają się takich transakcji. Czy słusznie?
Co można kupić w lombardzie?
Najprościej mówiąc – niemal wszystko. Oczywiście, najwięcej jest biżuterii, często zabytkowej, o unikalnej wartości, sporo jest także sprzętu elektronicznego, jak smartfony, laptopy czy cyfrowe aparaty fotograficzne. Część oferty lombardów stanowią także dzieła sztuki oraz antyki, prócz tego coś dla siebie znajdą kolekcjonerzy, na przykład monet albo instrumentów muzycznych.
W lombardach przyjmowane są rzeczy posiadające jakąś wartość, na które jest popyt. Czasem, choć raczej rzadko, zdarzają się przedmioty zupełnie nowe, bez śladów użytkowania, jeszcze na gwarancji producenta. Ich cena, ze względu na to, że są odsprzedawane przez lombard, jest sporo niższa, co stanowi dużą zachętę dla potencjalnych klientów.
Czy są to rzeczy legalne?
Lombard nie przyjmuje towaru, jeśli wydaje się on podejrzany, jest zatem bardzo małe ryzyko, że w nasze ręce trafi coś, co ma nielegalne pochodzenie. Lombardy to legalnie działające placówki, którym też zależy na tym, by nie mieć problemów z prawem, do tego są dość często kontrolowane przez policję, więc również w ich interesie jest dbałość o bezpieczeństwo transakcji.
Każdy klient lombardu otrzymuje dowód zakupu potwierdzający, że od tej pory jest on prawowitym właścicielem danej rzeczy.
Kupowanie w internecie
Niektóre lombardy, jak www.lombardexpres.pl, prowadzą także sprzedaż online. Towary wystawiane są na aukcjach internetowych i zamawia się je dokładnie tak samo, jak inne przedmioty ze sklepów online, a transakcja jest równie bezpieczna jak zakupy w placówce stacjonarnej.
To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ można składać zamówienie bez względu na miejsce zamieszkania. Trzeba tylko szukać ofert, które mają dużo zdjęć oraz szczegółowy opis sprzedawanej rzeczy, zwłaszcza że są to na ogół przedmioty używane, które mogą być lekko zniszczone albo mieć niewielkie wady. Za zakupiony towar płaci się z góry albo przy odbiorze, klient wybiera także najdogodniejszy dla niego sposób dostawy.