Pandemia koronawirusa zmieniła nie tylko nas, ale także oblicze całego świata. Nie bez znaczenia jest również dla światowej gospodarki. Banki, które się znalazły w całkiem nowej rzeczywistości, zmieniają swoje procedury dotyczące zaciągania kredytów hipotecznych. Zmieniła się też polityka wobec dotychczasowych klientów, którym banki oferują tzw wakacje kredytowe, a także są skłonne obniżyć oprocentowanie kredytów hipotecznych. Jak obecnie rysuje się sytuacja na rynku kredytów?
Kredyt hipoteczny we frankach czy w złotówkach?
Banki udzielają kredyty hipoteczne w kilku walutach, najczęściej są to złotówki, euro oraz franki szwajcarskie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który wariant jest lepszy, czyli de facto bezpieczniejszy. Jeszcze kilka lat temu kredyt we frankach były zarezerwowane dla bogatszych, o stabilniejszej sytuacji zawodowej i finansowej. Dzisiaj mamy do czynienia z ucieczką od tej waluty przez przewalutowanie kredytu, zwane również potocznie odfrankowaniem się. Sytuacja ta jest odpowiedzią na niestabilną sytuację gospodarczą na świecie. Notowania walut są nieprzewidywalne i nie można nigdy wykluczać jakichkolwiek spadków. Wiele osób zaciągających kredyty we frankach w najkorzystniejszym momencie, dzisiaj płacą nie tylko relatywnie wyższe raty, ale też całkowita kwota kredytu wzrosła nawet kilkukrotnie.
Wymagania wobec kredytobiorców pod lupą
W obecnej sytuacji działania banków, związane z weryfikacją klientów, są nadzwyczajne. Cały ten proces może zostać wydłużony, dlatego musisz się uzbroić w cierpliwość. Nie da się ukryć, że wymagania wobec przyszłych kredytobiorców uległy zaostrzeniu. Bank musi mieć pewność, że niestabilna sytuacja związana z kryzysem gospodarczym wskutek koronawirusa nie będzie miała wpływu na sytuację zawodową jego klienta. Powinien on mieć zatem stabilne zatrudnienie i dobrą historię kredytową oraz niezagrożoną sytuację finansową.
Konieczność przedstawienia wkładu własnego jest ważnym warunkiem, który banki stawiają swoim klientom. Przypomnijmy, przed wybuchem pandemii możliwe było kredytowanie 90% wartości nieruchomości, co gwarantowało niski wkład własny. Obecnie, te wymagania zostały zdecydowanie zaostrzone, i wkład własny wynosi już przynajmniej 20% kosztów zakupu nieruchomości. Im większy wkład własny, tym oczywiście większe szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej na korzystniejszych warunkach.
Czy masz szansę na kredyt hipoteczny?
Przed wysłaniem wniosku kredytowego do konkretnego banku, warto sprawdzić aktualne oferty banków, by wybrać najkorzystniejsze dla siebie warunki i mieć pewność spełnienia podstawowych kryteriów przyznawania kredytów. Jeżeli masz stabilną sytuację finansową, stałe zatrudnienie, wymaganą zdolność kredytową i dysponujesz wymaganą kwotą wkładu własnego, masz duże szanse na pozytywną decyzję kredytową. Banki oferują na swoich stronach internetowych wstępną ocenę zdolności kredytowej za pomocą narzędzia, jakim jest kalkulator zdolności kredytowej, dzięki czemu można łatwo i szybko przekonać się jak duże masz szansę na otrzymanie kredytu.
Formalności online
Niestety, pomimo aktualnej sytuacji pandemicznej, banki nie dają możliwości ubiegania się o kredyt hipoteczny przez swoją witrynę internetową. Pewne formalności, takie jak złożenie oryginalnych dokumentów, czy podpisanie umowy kredytowej, nadal wymagają stawienia się bezpośrednio we właściwym oddziale banku. Niektóre banki oferują swoim klientom obsługę internetową w określonym jednak zakresie. Osoba ubiegająca się o kredyt może w ten sposób złożyć wniosek o kredyt hipoteczny, najczęściej po zalogowaniu się do panelu klienta w serwisie transakcyjnym, wybrać najlepszą ofertę kredytową, czy otrzymać decyzję kredytową. Banki oferują również klientom wsparcie telefoniczne i kontakt na czacie z ekspertem bankowym.
Pamiętaj, by o zakres oferowanych możliwości załatwienia formalności związanych z zaciągnięciem kredytu, zapytać swojego doradcę kredytowego lub poszukać informacji na stronie internetowej banku.