Jeśli musisz szybko zdobyć środki na sfinansowanie nagłego wydatku, to w zasadzie masz dwie możliwości – pożyczka na raty lub karta kredytowa. Która z nich będzie lepszym wyborem? O tym przekonasz się, czytając nasz dzisiejszy artykuł.
Czym jest karta kredytowa?
Karta kredytowa to specjalny rodzaj karty płatniczej, która łączy funkcjonalność kredytu bankowego z klasyczną kartą debetową. W efekcie otrzymywany jest produkt finansowy, który zapewnia korzystającej z niego osobie dostęp do linii kredytowej.
Posługując się kartą kredytową możesz płacić za wszystkie swoje zakupy oraz subskrypcje bez konieczności posiadania środków na koncie bankowym. Zamiast tego Twoje wydatki dopisywane są do osobnego bilansu prowadzonego przez bank. Oczywiście zaciągnięte zobowiązanie trzeba spłacać, ponieważ od nieuregulowanego długu naliczane są wysokie odsetki.
Sama karta kredytowa wydawana jest w postaci fizycznej karty płatniczej, dzięki czemu bez problemu zapłacisz nią w każdym sklepie, który umożliwia płatności bezgotówkowe. W Polsce najczęściej wydawane są karty obsługiwane przez Visa lub Mastercard.
Ile kosztuje karta kredytowa?
To, ile będzie kosztować karta kredytowa, zależy głównie od banku, który ją wydaje. Najczęściej są to opłaty od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie. Co ciekawe, w większości przypadków można całkowicie uniknąć uiszczania tej opłaty – wystarczy tylko w ciągu jednego cyklu rozliczeniowego (zazwyczaj jest to jeden miesiąc kalendarzowy) dokonać płatności na określoną w umowie kwotę.
Należy jednak dodać, że są to opłaty za najbardziej podstawowy wariant takiej usługi – karta kredytowa z wyższymi limitami zadłużenia oraz dodatkowymi benefitami potrafi kosztować nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie!
No i najważniejsza kwestia – oprocentowanie, jakie niesie ze sobą karta kredytowa… Odsetki naliczane za niespłaconą kwotę potrafią być naprawdę wysokie. Co prawda ich maksymalną wysokość ogranicza polskie prawo, ale na tle innych produktów finansowych wypada raczej kiepsko.
W większości przypadków karta kredytowa pozwala jednak całkowicie uniknąć płacenia odsetek. Wystarczy, tylko by kwota zadłużenia została w całości spłacona w ustalonym w umowie okresie czasu. Zazwyczaj jest to przedział od 30 do 60 dni kalendarzowych.
Pożyczka na raty – czym jest?
Pożyczka na raty umożliwia pożyczenie określonej kwoty oraz rozłożenie jej spłaty na kilkanaście lub kilkadziesiąt równych rat. Dzięki temu uregulowanie zaciągniętego zobowiązania nie obciąża nadmiernie domowych finansów, a Ty możesz bez problemu zaplanować swój miesięczny budżet.
Pożyczka na raty jest bardzo dobrym narzędziem, które pozwala łatwo finansować wszystkie pilne wydatki. Co więcej, biorąc pożyczkę na raty, nigdy nie zostaniesz zaskoczony ilością długów – w momencie pożyczania pieniędzy podpisujesz umowę, w której zawarta jest całkowita kwota pożyczki oraz wysokość oprocentowania.
Karta kredytowa a pożyczka na raty – podobieństwa
Pożyczki na raty i karty kredytowe mają ze sobą kilka wspólnych cech. Najważniejszym podobieństwem jest zaciąganie długu, ponieważ oba powyższe produkty umożliwiają finansowanie Twoich wydatków.
Kolejną i w zasadzie ostatnią wspólną cechą jest weryfikacja klienta – zarówno pożyczka na raty jak i karta kredytowa wymagają sprawdzenia zdolności kredytowej, czyli zdolności spłaty zaciąganego zobowiązania finansowego.
Karta kredytowa a pożyczka na raty – różnice
Zdecydowanie największą różnicą jest sposób zaciągania długu. Pożyczka na raty przyznawana jest tylko na określoną w umowie sumę. Jeśli chcesz pożyczyć więcej pieniędzy, to musisz złożyć kolejny wniosek i zaciągnąć kolejną pożyczkę.
Z kolei karta kredytowa oferuje odnawialny limit zadłużenia, z którego możesz korzystać w dowolnym momencie. Z pozoru wydaje się to być zaletą, ale w praktyce, korzystając z karty kredytowej, łatwo można wpaść w spiralę długów, z której ciężko jest później się uwolnić.
Różna jest także forma prawna zaciąganego długu. Karta kredytowa może być wydawana i obsługiwana tylko przez bank, podczas gdy pożyczki na raty mogą być przyznawane przez firmy z sektora finansowego.
Pożyczka ratalna czy karta kredytowa? Co wybrać?
Tak naprawdę wszystko zależy od Twoich potrzeb – karta kredytowa zapewnia linię finansową, która pozwala opłacać wszystkie bieżące wydatki. Niestety, taka swoboda w wydawaniu pieniędzy potrafi być mocno ryzykowna, ponieważ Twój dług „po cichu” narasta przy każdych zakupach. Dlatego też karta kredytowa to produkt dla ludzi posiadających bardzo duże pokłady finansowej samodyscypliny.
Z drugiej strony pożyczka ratalna przez internet od razu zapewnia jasne i przejrzyste zasady – od samego początku wiesz, ile pożyczasz oraz ile będziesz musiał oddać. Znasz także wysokość odsetek i wszystkich opłat i masz gwarancję, że nie zmienią się one w trakcie spłacania przez Ciebie zobowiązania.
Jak sam widzisz, oba powyższe produkty posiadają swoje wady i zalety, a to, na wybór, którego z nich się zdecydujesz, zależy tylko od Ciebie.