Zaniżone odszkodowanie lub odmowa jego wypłaty? Czy mogę się odwołać od decyzji ubezpieczyciela?

Wykupując polisę ubezpieczeniową w towarzystwie ubezpieczeniowym, powinniśmy mieć pewność, że nasze interesy są w pełni chronione, a my jako klienci lokujemy swoje środki pieniężne w pewnym i bezpiecznym miejscu. Mimo, że w teorii ubezpieczyciele odpowiadają za zdarzenia rekompensując i likwidując szkody, to praktyka wciąż pokazuje, że ich działania nie są do końca w interesie poszkodowanego. Zdarzają się sytuacje, że ubezpieczalnie odmawiają wypłaty odszkodowania lub znacznie zaniżają jego wysokość, przywołując różne argumenty, które mają działać na niekorzyść poszkodowanego, mogące wskazywać na jego współodpowiedzialność za zaistniałe zdarzenie, będące przedmiotem roszczeń. Na szczęście, prawo daje osobie poszkodowanej możliwość odwołania się od decyzji ubezpieczyciela, a w razie potrzeby – obrony swojego stanowiska przed sądem.

Na co mogę się nie zgodzić?

Zarówno ubezpieczyciel, jak i jego klient mogą mieć różne zdanie na temat danego zdarzenia, które obejmuje wykupiona polisa. Jako klient możesz nie akceptować dokonanej przez ubezpieczyciela wyceny szkody, której wartość zazwyczaj jest zaniżana na jego korzyść. Zaniżone kwoty likwidacji szkody najczęściej wynikają z faktu, że ubezpieczyciele opierają się na nieaktualnych cennikach napraw samochodów, a także uwzględniają zwykle koszt części zamiennych, zamiast oryginalnych, dedykowanych do konkretnej marki samochodu. Podobnie może być z samą oceną rozmiaru szkody. Zazwyczaj klient jest zdania, że szkoda jest znacznie bardziej rozległa niż to przedstawia ubezpieczyciel, który dodatkowo często pomija niektóre zniszczenia, argumentując to faktem małej szkodliwości i braku bezpośredniego wpływu na unieruchomienie pojazdu. Czasami towarzystwa ubezpieczeniowe nie biorą na siebie odpowiedzialności za powstanie danej szkody, zasłaniając się wystąpieniem innych okoliczności, które podważają tę odpowiedzialność. Oczywiście, klientom towarzystw przysługuje prawo do odwołania od decyzji ubezpieczyciela, dotyczących zarówno zaniżenia kwoty odszkodowania jak i odmowy jego wypłaty, pod warunkiem jednak umiejętnego uargumentowania swojej pozycji.

Chcę złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela

To, na jakich zasadach możesz złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, zależy od przyjętej przez towarzystwo procedury. Niektóre bowiem towarzystwa wymagają zachowania formy pisemnej, inne ograniczają się do rozmowy na infolinii. Możemy poprosić ubezpieczyciela o przygotowanie i wydanie podstawy decyzji i pliku dokumentów, na podstawie których podjęto konkretną decyzję. Warto zatem dobrze poznać stanowisko drugiej strony i wszystkie dowody, jakimi dysponuje, aby jak najlepiej przygotować swoją linię obrony. Twarde dowody, odpowiednia dokumentacja, ewentualnie zeznania świadków zdarzenia są w tej kwestii kluczowe i mogą przyczynić się do szczęśliwego finału. Warto przy tym pamiętać o zachowaniu ustalonych przez towarzystwo terminów złożenia odwołania od decyzji i ustosunkowania się do odpowiedzi. Towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobowiązane ustosunkować się do każdego przedstawionego w odwołaniu argumentu. Ma na to również z góry ustalony czas, którego przekroczenie skutkuje przyjęciem założenia, że strona przyznaje się do błędu i zobowiązuje się do likwidacji szkody w rozmiarze wymaganym przez drugą stronę.

Kiedy wystąpić o odszkodowanie do sądu?

Z postępowaniem sądowym wiążą się dodatkowe koszty, a nieraz również długi czas oczekiwania na decyzję. Jednak, jeśli odwołanie od decyzji ubezpieczyciela nie przynosi spodziewanych rezultatów wstąpienie na drogę sądową pozostaje jedyną nadzieję na sprawiedliwość.

Rozwiązanie walki przed sądem jest słuszne i ma szanse na wygrane wówczas, gdy mamy odpowiednie wsparcie prawne. Dużą popularnością cieszą się kancelarie odszkodowawcze, które prowadzą tego typu sprawy na co dzień i proponują swoim klientom najlepsze dla nich rozwiązania. Firmy odszkodowawcze to sztab ludzi, profesjonalistów, którzy dzięki dużej wiedzy specjalistycznej i bogatemu doświadczeniu są w stanie zapewnić swoim klientom najlepsze możliwe wsparcie prawne.

Poprzedni artykuł5 rzeczy, które musisz wiedzieć o pozycjonowaniu sklepów internetowych
Następny artykułKto składa wniosek o wykreślenie z księgi wieczystej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj