Umowa o pracę – co w niej należy zawrzeć?

Umowa o pracę jest jednym z rodzajów umów, które mogą zostać zawarte pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Zobowiązanie pracownika polega na wykonanie określonej pracy, z kolei zobowiązaniem pracodawcy jest wypłacenie pracownikowi określonej w umowie kwoty.

Z jakimi typami umów o pracę możemy się spotkać?

Umowa o pracę może być podpisana na czas nieokreślony (umowa bezterminowa) bądź na czas określony, na zastępstwo lub dotycząca wykonania określonej pracy. Istnieje również umowa na okres próbny, która może (lecz nie musi) poprzedzać umowy o pracę.

Co więc powinna zawierać umowa o pracę i jak powinna wyglądać?

Umowa o pracę musi składać się z dwóch egzemplarzy. Jeden z nich należeć będzie do pracodawcy, a drugi do pracownika. Każdy egzemplarz musi być podpisany (przez obie strony).

Jeśli chodzi o to, co koniecznie należy zawrzeć w umowie o pracę, są to strony umowy, czyli dane pracodawcy oraz pracownika (informacja między kim a kim zawiera się umowę). Ponadto, na umowie musi zostać określony jej rodzaj (czy jest ona na czas określony, czy na czas nieokreślony itd). Należy również pamiętać o zawarciu informacji na temat daty podpisania umowy, a także warunków pracy (miejsce oraz wymiar czasu pracy, wynagrodzenie).

Poprzedni artykułBrutto a netto, jakie są różnice?
Następny artykułWypowiedzenie umowy o pracę, co powinno zawierać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj