Rozliczenie PIT przez Internet – w 2020 roku czeka nas kolejny rekord?

Od kilku lat podatnicy mogą rozliczać swoje roczne zeznania podatkowe za pomocą deklaracji internetowej e-PIT. Coraz większe grono Polaków decyduje się na tę formę rozliczenia swoich podatków z fiskusem, co roku bijąc rekordy korzystania z tej możliwości. Czy 2020 będzie rokiem kolejnego rekordu?

Czym jest e-PIT?

To nic innego jak skrócona nazwa elektronicznych dokumentów zeznań podatkowych PIT. Wypełnienie ich umożliwiają programy PIT, które po dokonaniu autoryzacji użytkownika przesyłają deklarację do właściwych urzędów skarbowych. Wiele programów do składania deklaracji podatkowych jest całkowicie darmowych i możemy otworzyć je na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu.

Zalety e-PIT nad tradycyjnymi deklaracjami

  • szybkość i wygoda pracy w dowolnym miejscu o wybranej porze,
  • możliwość przesłania deklaracji podatkowej bez osobistej obecności w urzędzie,
  • wsparcie narzędzi programu w wypełnieniu PIT,
  • ochrona środowiska (nie ma potrzeby wypełniania dokumentów lub ich drukowania; wszystko zapisywane jest elektronicznie),
  • oszczędność naszego czasu.

Kolejne ułatwienia

Co roku urząd skarbowy wprowadza dla podatników nowe rozwiązania, które coraz bardziej pomagają w wypełnianiu deklaracji podatkowej. Wynalazkiem ubiegłego roku rozliczeniowego była usługa „Twój e-PIT”, w której to zeznania podatkowe za 2018 rok (PIT-37 oraz PIT-38) były przygotowywane przez Krajową Administrację Skarbową. Podatnicy musieli tylko potwierdzić i uzupełnić ewentualnie brakujące dane. Najczęściej należało podać, na którą organizację chcemy przekazać 1% podatku oraz z jakich ulg chcemy skorzystać. Najtrudniejszą część, czyli rozliczanie poszczególnych umów zostało wykonane przez KAS.

Ilu Polaków korzysta z e-deklaracji?

W roku 2015 internetowych zeznań podatkowych spłynęło niecałe 8,5 mln, kolejny rok przyniósł ich już 9,7 mln. Zeznania podatkowe za rok 2018 złożyło drogą elektroniczną aż 11,3 mln Polaków. Liczby te więc systematycznie się zwiększają, najpewniej w związku z ułatwieniami, które wprowadza Ministerstwo Finansów. Wzrasta również świadomość społeczna odnośnie bezpieczeństwa w świeci. Liczne kampanie pomagają zrozumieć internautom jak działają systemy zabezpieczania danych. Potrafimy rozróżnić strony zaufane, więc łatwiej jest nam skorzystać z instrumentów, które obracają ważnymi danymi osobistymi. Wiarygodność każdego programu do składania deklaracji podatkowych zawsze można sprawdzić, by mieć pewność, iż nasze dane są bezpieczne, jedną z alternatyw godnych polecenia do rozliczenia PIT Online w 2020 roku jest PITax.pl, korzystający z zabezpieczeń Comodo Secure.

Czy 2020 przyniesie kolejny wzrost?

Jest to bardzo prawdopodobne. Prostota obecnych systemów zachęca do korzystania z nich. Ostatni przełom w postaci usługi „Twój e-PIT” to zdecydowany krok KAS, który ułatwi wielu pracownikom rozliczenia PIT. Jest niebywałą oszczędnością czasu dla osób, które posiadają kilka lub kilkanaście umów o pracę w ciągu roku rozliczeniowego. Od tego roku można również sprawdzać historię logowania do systemu, co pozwala sprawdzić czy aby na pewno tylko my korzystamy z serwisu. W przyszłym roku planowane jest również rozszerzenie dokumentów, które będziemy mogli rozliczyć w systemie: PIT-37, PIT-38, PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28. Jeśli KAS będzie wprowadzał kolejne sprawozdania do „Twój e-PIT” możemy przyjąć kolejne wzrosty internetowych rozliczeń za pewnik.

Poprzedni artykułPełna księgowość w spółce komandytowej
Następny artykułProgram komputerowy do windykacji należności – dlaczego warto go mieć w swoim biznesie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj