Podczas rejestracji naszej działalności gospodarczej na wniosku CEIDG-1 musimy wybrać formę opodatkowania przedsiębiorstwa. Jakie są formy opodatkowania i na czym polegają?
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Tą formę mogą wybrać osoby fizyczne lub ich spółki cywilne czy jawne (również przedsiębiorstwa w spadku), a także zakładający dopiero działalność gospodarczą bądź osoby, których działalność nie przyniosła przychodów większych niż 250000 euro (w poprzednim roku). Polega na płaceniu podatków od przychodów.
Karta podatkowa
Jest to jedna z najprostszych form. Przy tej formie opodatkowania nie ma obowiązku prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Podatek, z kolei, nie zależy od dochodów, lecz od m.in. rodzaju działalności oraz liczby pracowników.
Podatek liniowy
Forma ta zapewnia stały podatek, wynoszący 19% dochodów. Jedną z wad jest fakt, iż nie ma tutaj kwoty wolnej od podatku, a także brak możliwości rozliczania się z małżonkiem.
Skala podatkowa
Zwana inaczej progresywnym podatkiem dochodowym. Można przy niej uzyskiwać ulgi podatkowe oraz rozliczać się razem z małżonkiem. Jest opłacalna, jeśli nie uzyskamy wyższego progu dochodowego.
Skala podatkowa oraz podatek liniowy to najpopularniejsze formy opodatkowania.