Opodatkowanie firmy

Podczas rejestracji naszej działalności gospodarczej na wniosku CEIDG-1 musimy wybrać formę opodatkowania przedsiębiorstwa. Jakie są formy opodatkowania i na czym polegają?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Tą formę mogą wybrać osoby fizyczne lub ich spółki cywilne czy jawne (również przedsiębiorstwa w spadku), a także zakładający dopiero działalność gospodarczą bądź osoby, których działalność nie przyniosła przychodów większych niż 250000 euro (w poprzednim roku). Polega na płaceniu podatków od przychodów.

Karta podatkowa

Jest to jedna z najprostszych form. Przy tej formie opodatkowania nie ma obowiązku prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Podatek, z kolei, nie zależy od dochodów, lecz od m.in. rodzaju działalności oraz liczby pracowników.

Podatek liniowy

Forma ta zapewnia stały podatek, wynoszący 19% dochodów. Jedną z wad jest fakt, iż nie ma tutaj kwoty wolnej od podatku, a także brak możliwości rozliczania się z małżonkiem.

Skala podatkowa

Zwana inaczej progresywnym podatkiem dochodowym. Można przy niej uzyskiwać ulgi podatkowe oraz rozliczać się razem z małżonkiem. Jest opłacalna, jeśli nie uzyskamy wyższego progu dochodowego.

Skala podatkowa oraz podatek liniowy to najpopularniejsze formy opodatkowania.

Poprzedni artykułSkąd wziąć pomysł na biznes?
Następny artykułChwilówka, na co uważać przy jej braniu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj