Nowoczesny rolnik musi nadążać za światem

Truizmem jest twierdzenie, że dzisiejszy świat zmienia się w sposób niezwykle dynamiczny. Dotyczy to szczególnie sfer technologicznych i gospodarczych, a więc i rolnictwa. Nowoczesny rolnik chcący nadążyć za zmianami potrzebuje ciągłego dostępu do informacji.

Skąd czerpać informacje?

By dotrzymać kroku najnowszym technologiom i wiedzy rolnicy, tak jak pracownicy wszystkich innych sektorów gospodarki mogą szukać informacji na specjalistycznych portalach branżowych. Podzielić je można na:

  • ogólne – informujące o nowościach z branży rolniczej, poprzez zagadnienia prawne i biznesowe;
  • tematyczne – skupiające się na ściśle na jednej branży czy zagadnieniu np. takie, które piszą tylko o nowościach ze świata techniki rolniczej, mleczarstwie, pszczelarstwie czy przetwórstwie owocowo-warzywnym;

Ciekawe wieści rolnicze dostępne na portalach są uaktualniane codziennie i pozwalają na dobre rozeznanie w wybranym temacie.

Rolnictwo to sektor, w którym działa wiele różnego rodzaju podmiotów wspierających rolników, reprezentujących ich interesy. Warto zaglądać na ich strony internetowe, mogą one bowiem stanowić nieocenione źródło informacji. Polska Izba Mleka, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej czy Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej na swoich stronach informują nie tylko o nowościach z branży, ale też o interesujących szkoleniach, kursach i konferencjach. Z kolei informacje o możliwości skorzystania z dopłat, pomocy i doradztwa oraz wzory wszelkich wniosków i pism możemy pobrać ze stron Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zawiera ona także wiele przydatnych informacji na tematy bieżące. Warto też regularnie zaglądać na witrynę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dostępne są tam aktualne informacje zarówno o rynku rolnym, jak i podejmowanych przez ministerstwo działaniach.

Nie tylko portale internetowe

Życie rolników kwitnie też na Facebooku, gdzie dostępnych jest wiele grup, w których dyskutują oni na interesujące tematy i wymieniają się informacjami oraz doświadczeniami. Ponadto w internecie działają też liczne fora, na których można toczyć dyskusje z innymi rolnikami. Zwykle są one podzielone tematycznie tak, by każdy mógł łatwo odnaleźć interesujący go dział. Interesującym źródłem informacji połączonej z rozrywką mogą też być rolnicze kanały w serwisie YouTube. Jest ich bardzo wiele i skupiają się na bardzo wielu aspektach życia rolników od technologii i hodowli po czas wolny i hobby.

Kalendarz imprez

Ciekawych wieści rolniczych dostarczą też na pewno dostępne w internecie kalendarz imprez rolniczych, dzięki którym każdy rolnik dowie się o interesujących targach, szkoleniach i konferencjach. Biorąc pod uwagę, jak wartościowych informacji może dostarczyć udział w takich wydarzeniach warto regularnie zaglądać do kalendarza, by ich nie przegapić. Ponadto kalendarze oferują też relacje z imprez już zakończonych, fotoreportaże czy ciekawe nagrania.
Warto zaglądać do prasy

W dobie internetu tradycyjne media wydają się odchodzić do lamusa, jednak nie jest to do końca zgodne z prawdą. Na krajowym rynku prasy z powodzeniem ukazuje się kilkanaście czasopism poświęconych różnym aspektom pracy i życia rolników. Poczynając od gazet informacyjnych, poświęconych ogólnej tematyce rolniczej aż po specjalistyczne czasopisma branżowe skupiające się na wybranych zagadnieniach.

Jak widać Rolniccy nie mogą narzekać na brak źródeł informacji, dzięki którym mogą nadążyć za rozwojem branży. Warto z nich korzystać, by iść krok w krok z nowościami ze świata polskiej wsi.

Poprzedni artykułJaki biznes najlepiej sprawdzi się na wyspie w galeriach handlowych w Warszawie?
Następny artykułWynajem biura – na co zwrócić uwagę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj