Mam kredyt. Czy mogę starać się o pożyczkę ratalną?

Kredyt i pożyczka to dwa różne zobowiązania. Pierwszy z tych produktów jest zarezerwowany wyłącznie dla banków, natomiast pożyczki ratalne często kojarzą się z ofertą firm pożyczkowych. Osoby spłacające kredyt w banku mają szansę zaciągnąć pożyczkę pozabankową, jeśli mają odpowiednią zdolność kredytową i nie widnieją w rejestrach dłużników.

Polacy już od kilku lat chętniej wybierają życie na kredyt niż oszczędzanie, a w ofercie instytucji finansowych częściej szukają pożyczek niż produktów oszczędnościowych.

Pomimo takiego podejścia sytuacja Polaków nie jest jednak zła. Na tle innych krajów europejskich stosunek naszego zadłużenia do dochodu nie jest wysoki i wynosi 61%. Podobnie ma się kwestia zadłużenia w stosunku do PKB – wynosi 35% i jest jedną z najniższych w Europie. Wyższe od naszego zadłużenie do PKB jest na przykład w Niemczech (86%), Francji (112%) lub Wielkiej Brytanii (140%). Niższy niż Polska stosunek długu do PKB mają na przykład Węgry (43%).

Źródło: ZBP

Zadłużanie się a wiedza Polaków

Zaciąganie zobowiązań finansowych to wciąż trudny temat dla wielu Polaków. Aż 44% naszych rodaków krytycznie ocenia swój poziom wiedzy ekonomicznej. Tylko 9% uważa, że dobrze lub bardzo dobrze zna różne zagadnienia z dziedziny finansów. Nisko swoją wiedzę na ten temat oceniają ludzie młodzi w wieku 18-34 lata oraz seniorzy powyżej 65. roku życia. Duże problemy ze zrozumieniem zagadnień finansowych mają także mieszkańcy wsi – aż 58% osób z tej grupy nie określa swojej wiedzy ekonomicznej na poziomie przeciętnym.

Brak zrozumienia kwestii związanych z finansami i pożyczaniem pieniędzy może stać się problemem i skończyć się nadmiernym zadłużeniem. Dlatego kredyty i pożyczki należy brać z głową. Lepiej spłacić jedno zobowiązanie i dopiero potem zaciągnąć kolejne. Czasami zdarza się jednak, że mamy kredyt, a pilnie potrzebujemy zastrzyku gotówki. Czy w takiej sytuacji jest szansa dostać także pożyczkę na raty na rynku pozabankowym?

– Bardzo popularnym produktem bankowym wśród Polaków jest kredyt gotówkowy. Jednak w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się również pozabankowe pożyczki ratalne dostępne przez Internet – mówi ekspert Aasa Polska.

– Takie finansowanie jest dużo prostsze w uzyskaniu, ponieważ instytucje pozabankowe mają mniejsze wymagania niż banki. Do tego minimum formalności i skrócony proces pożyczkowy sprawiają, że gotówka na konto klienta może wpłynąć nawet po kilkunastu minutach od przesłania wniosku. Niestety, sytuacja nieco bardziej się komplikuje, gdy chcemy zaciągnąć pożyczkę na raty online, a spłacamy już kredyt. Nie oznacza to jednak, że nie mamy wtedy szansy na nowe zobowiązanie – dodaje ekspert.

Spłacanie kredytu a pożyczka ratalna

Pożyczki ratalne online to zobowiązania udzielane przez instytucje pozabankowe działające w Internecie. Funkcjonują one na innych zasadach niż banki i mają mniej restrykcyjne wymagania wobec swoich pożyczkobiorców. Niektóre z nich udzielają finansowania tylko na dowód osobisty.

Kredytobiorca spłacający kredyt w banku może otrzymać pożyczkę ratalną online. Nie dzieje się to jednak automatycznie. Taka osoba musi posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Podczas oceny scoringowej pożyczkodawca sprawdza dochody i miesięczne wydatki klienta, do których jest doliczona rata kredytu. Jeśli podczas tej oceny okaże się, że wynagrodzenie uzyskiwane przez pożyczkobiorcę umożliwia spłatę jeszcze jednej raty, wtedy ocena zdolności kredytowej, podobnie jak decyzja pożyczkowa, jest pozytywna.

O otrzymaniu pożyczki ratalnej online przez konsumenta spłacającego kredyt decyduje także jego historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej. Na kolejne zobowiązanie ma szansę tylko ten klient, który nie spóźnia się z regulowaniem rat kredytu oraz nie figuruje w rejestrach dłużników. Większość pożyczkodawców przed udzieleniem zobowiązania sprawdza klienta właśnie w tego rodzaju rejestrach, aby upewnić się, że udzielona pożyczka zostanie spłacona w określonym terminie.

Jak otrzymać pożyczkę ratalną online?

Aby uzyskać pożyczkę ratalną online, trzeba wejść na stronę internetową wybranej instytucji pozabankowej. Tam możemy zapoznać się z warunkami zobowiązania i sprawdzić parametry finansowania (wysokość raty, koszty, oprocentowanie, RRSO). Następnie trzeba wypełnić prosty formularz, w którym musimy wpisać dane osobowe, adres e-mail, numer telefonu oraz konta bankowego i podstawowe informacje o uzyskiwanym dochodzie. Potem wniosek trzeba przesłać online do pożyczkodawcy.

Każda firma pożyczkowa ma własne wymagania wobec pożyczkobiorców. Najczęściej jednak o pożyczkę ratalną online mogą się ubiegać osoby w wieku od 20 do 80 lat, mające obywatelstwo polskie, stały dochód, aktywne konto w banku oraz posiadające zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania. Dodatkowo pożyczkobiorcy nie mogą widnieć w rejestrach dłużników.

Pożyczka ratalna online to zobowiązanie, z którego mogą skorzystać również osoby spłacające kredyt w banku. Aby jednak uzyskać takie finansowanie, pożyczkobiorca musi wykazać, że posiada stały dochód, pozytywnie przejść ocenę zdolności kredytowej, a także nie może posiadać zadłużenia w instytucjach finansowych. Warto jednak zastanowić się dobrze, czy spłacając już kredyt, rzeczywiście powinniśmy zaciągać kolejne zobowiązanie.

 

Poprzedni artykułJak założyć konto maklerskie? Porady praktyczne
Następny artykułJak wybrać najodpowiedniejszy terminal płatniczy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj