Spłacasz kredyt i masz hipotekę w księdze wieczystej? Moment, w którym mieszkanie lub dom już w pełni należy do Ciebie jest niezwykle radosny. Trzeba jednak pamiętać o wykreśleniu hipoteki z księgi wieczystej. Kto to musi zrobić?
Czym jest hipoteka?
Tak naprawdę hipoteka to zabezpieczenie banku, które polega na ochronie swoich roszczeń. Jeśli właściciel mieszkania i jednocześnie osoba posiadająca kredyt hipoteczny nie będzie wywiązywać się ze swoich obowiązków co do spłaty, bank będzie mógł dochodzić zwrotu pożyczonych środków przed innymi wierzycielami. O hipotece nie ma jednak mowy przy pożyczkach gotówkowych. Przykładowo, kredyty pozabankowe możesz wydać na dowolny cel, np. na remont mieszkania, bez zabezpieczenia w formie hipoteki.
Tego typu informacja znajduje się również w księdze wieczystej. Musi zostać odnotowane to, jaki bank posiada hipotekę, dokładnie tak jak w przypadku aktu notarialnego. W każdej chwili masz wgląd do księgi wieczystej. Wystarczy, że podasz numer księgi oraz zwrócisz się do sądu rejonowego. Aktualnie jest to możliwe także przez Internet.
Kiedy trzeba złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki?
Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej odbywa się w kilku prawnie uzasadnionych przypadkach. Pierwszy z nich to spłata kredytu, ale to nie jest jedyna sytuacja. Trzeba to zrobić także, kiedy dojdzie do refinansowania kredytu hipotecznego w innym banku. Wystarczy zmienić dane. Jeśli sprzedajesz mieszkanie albo dom z kredytem, również trzeba wykreślić wpis hipoteczny.
Kto składa wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej?
Pamiętaj o tym, że wszystkie formalności związane z wykreśleniem hipoteki po spłacie kredytu leżą po Twojej stronie, czyli właściciela nieruchomości. W księdze wieczystej muszą znajdować się aktualne informacje dotyczące właścicieli oraz hipoteki. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że bank musi wyrazić zgodę na aktualizację stanu prawnego w postaci kwitu mazalnego. W praktyce to potwierdzenie, że dług jest zabezpieczony hipotekę, został spłacony oraz nie ma przeszkód do wykreślenia. O tego typu kwit trzeba wystąpić, to znów należy do obowiązków właściciela nieruchomości.
Wniosek składany do sądu rejonowego jest płatny. Konieczne są znaczki opłaty sądowej, które kosztują 100 złotych. Kredyty pozabankowe mogą pomóc Ci finansowo w tej sytuacji.