Kto ma możliwość skorzystania z IP BOX?

W ramach długofalowej polityki wspierania rozwijających się gałęzi gospodarki, w których w szczególności dochodzi do aktywności badawczo-rozwojowej, rząd postanowił od 1 stycznia 2019 roku wprowadzić preferencyjny dla takich działalności system opodatkowania dochodów uzyskany z tytułu praw własności intelektualnej.

Czym jest IP BOX

Wcześniej wspomniany preferencyjny podatek, a raczej ulga IP Box ma za zadanie wesprzeć wszelkie działalności, gdzie przedsiębiorca uzyskuje dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Po spełnieniu pewnych warunków wysokość preferencyjnej stawki podatkowej wycenia się na 5%, co jest znacznym ułatwieniem dla tego typu działalności. Jako prawo intelektualne, wymienia się patent, prawo z rejestracji, autorskie prawa do programu komputerowego, co jest dużą zachętą dla firm informatycznych, a także dodatkowe prawa dla patentu i prawo z rejestracji produktu leczniczego. W związku z tym tylko właściciel bądź współwłaściciel posiadający powyższe prawa intelektualne ma możliwość skorzystania z IP BOX.

Kto może skorzystać z IP BOX

Jak wcześniej wspomniano, z preferencyjnej 5% stawki podatkowej może skorzystać właściciel lub współwłaściciel prawa intelektualnego, który prowadzi działalność badawczo-rozwojową. Mogą więc być to wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwa bez względu na formę prawną. Oprócz tych dwóch warunków IP BOX jest przyznawane w momencie, gdy dany podmiot prowadzi odrębną ewidencję wszelkich zdarzeń gospodarczych, które obejmują tylko i wyłącznie aktywności będące bezpośrednim kosztem lub przychodem związanym z działalnością badawczo-rozwojową. Jest to dość restrykcyjny wymóg, gdyż wymusza na podmiotach dodatkową pracę księgową, jednak zgodnie z zapisami ustawy, stawka podatkowa 5% może zostać przyznana jedynie w stosunku do tego typu aktywności badawczo-rozwojowych.

Ulga podatkowa, jaką jest IP Box jest doskonałym bodźcem dla firm, które zajmują się rozwojem technologii. W przypadku przedsiębiorstw rozliczających się w ramach standardowego podatku 19%, jest to bardzo duża korzyść, dlatego wymóg odrębnej ewidencji, choć stanowi niewielką przeszkodę, to jednak w obliczu dużych oszczędności jest do przełknięcia.

Poprzedni artykułGrzałki przemysłowe – co warto wiedzieć?
Następny artykułJak przygotować się do matury z języka obcego, wykorzystując Internet?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj