Kredyty gotówkowe – poradnik dla każdego

Planujesz wziąć kredyt gotówkowy? Czy wiesz, od czego zależy wysokość raty za kredyt? Sprawdź najważniejsze informacje o kredytach gotówkowych w pigułce.

Kredyty gotówkowe – podstawowe informacje

Czym jest kredyt gotówkowy mniej więcej wie każdy – to po prostu pożyczka, którą należy potem spłacić z odsetkami. Choć mogłoby się wydawać, że takie rozwiązanie nie będzie cieszyło się zainteresowaniem, w rzeczywistości kredyty od lat są niebywale popularne. Do najczęściej zaciąganych zobowiązań należą kredyty gotówkowe. Wśród ich zalet wymienia się m.in. fakt, że nie należy informować banku, na jaki cel wydasz otrzymane środki, a bank także nie może tego kontrolować.

Kredyty gotówkowe przyznawane są zwykle z choćby minimalnym zabezpieczeniem ze strony banku. Najczęściej jest to oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji, dzięki czemu bank będzie z powodzeniem dochodził swoich roszczeń w sytuacji, kiedy kredytobiorca nie pokryje swoich zobowiązań. W niektórych sytuacjach wymagany może być jednak inny format zabezpieczenia, począwszy od blokady środków na koncie, kończąc na poręczeniu przez żyranta.

Największy wpływ na maksymalną kwotę kredytu gotówkowego oraz pozytywną decyzję ze strony banku ma po prostu indywidualna sytuacja kredytobiorcy. Czasem nie jest ona specjalnie wnikliwie badana, jeśli np. jest klientem danej instytucji i wykazujesz stałe wpływy na założonym rachunku. W bardzo trudnej sytuacji są natomiast osoby, które chcą wziąć kredyt i mają negatywną historię w Biurze Informacji Kredytowej.

Każda umowa kredytowa zawarta jest na określony okres, który zwykle waha się od kilku miesięcy do około kilku lat. Przez ten czas jesteś zobowiązany do spłaty kwoty kredytu wraz z odsetkami w postaci ustalonych rat, które mogą być stałe lub malejące. Korzystniejszym rozwiązaniem jest to drugie, gdyż dzięki temu nie tylko zapłacisz mniejsze odsetki, ale i szybciej uregulujesz swoje zobowiązania względem banku. Jeśli chcesz zmniejszyć swoją ratę kredytową, dobrym rozwiązaniem jest np. wydłużenie czasu spłaty, wtedy jednak wyższa będzie suma odsetek kredytowych.

Kredyty gotówkowe – co wpływa na koszty?

Oprócz kwoty samej pożyczki musisz spłacić także wiele innych dodatkowych kosztów, jak np. ubezpieczenie kredytu, prowizje czy rzecz jasna odsetki. To właśnie one są zasadniczym kosztem zaciągniętego zobowiązania i wchodzą w skład rat kredytowych. Warto jednak zauważyć, że o tym, ile faktycznie będzie kosztowała cię spłata kredytu, decydują dwa podstawowe elementy:

  • całkowity koszt pożyczki,
  • RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) – termin ten pojawia się niemal zawsze, gdy poruszany jest temat kredytów gotówkowych. RRSO to bilans wszystkich kosztów kredytowych skonfrontowany z otrzymaną kwotą kredytu. Wskaźnik ten służy często jako dobre porównanie poszczególnych ofert kredytowych.

Decydując się na kredyt gotówkowy musisz określić, jakie są twoje realne możliwości jego spłaty. Pod tym kątem dobierz wysokość raty kredytowej. W przeciwnym razie może dojść do tego, że terminowe spłacanie należności będzie bardzo problematyczne.

 

Poprzedni artykułProgram komputerowy do windykacji należności – dlaczego warto go mieć w swoim biznesie?
Następny artykułJak rozliczać dochody z pracy w Irlandii?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj