Pracując legalnie w Irlandii, trzeba się rozliczyć z podatku przed tamtejszym fiskusem. Część podatników może się ubiegać o zwrot nadpłaconego podatku. Średnia kwota takiego zwrotu to nawet 3530 zł. Podpowiadamy, jak rozliczyć dochody z pracy w Irlandii i odzyskać swoje pieniądze.
Społeczność Polaków w Irlandii jest bardzo duża już od lat. W 2003 roku ich liczbę szacowano na 200 tys. osób. W 2018 roku ponad 112 tys. Polaków żyło i pracowało w Irlandii. Niska stopa bezrobocia, duże zapotrzebowanie na ręce do pracy oraz hojne pakiety socjalne sprawiają, że „zielona wyspa” jest nadal atrakcyjnym kierunkiem wyjazdów zarobkowych naszych rodaków. Wielu Polaków podejmuje tam nie tylko pracę sezonową, ale również stałą, decydując się na kilkuletni pobyt w Irlandii. Wyjeżdżając do tego kraju, warto zapoznać się z tamtejszymi obowiązkami podatkowymi. Pozwoli to nie tylko odpowiednio rozliczyć się z irlandzkim fiskusem, ale także umożliwi sprawdzenie, czy należy nam się zwrot podatku.
Obowiązek podatkowy w Irlandii
W Irlandii za pobieranie podatków odpowiada urząd pod nazwą Revenue Commissioners z siedzibą w Dublinie. Personal Income Tax to po prostu podatek dochodowy, który płacony jest według dwóch progów – 20% i 40%. Niższy próg podzielony został dodatkowo na poziomy kwotowe, które obejmują podatników w zależności od ich sytuacji rodzinnej. Każda osoba, która zatrudniona jest na umowę o pracę, odprowadza podatki w systemie Pay As You Earn (PAYE). To pracodawca jest odpowiedzialny za odprowadzanie co miesiąc zaliczki na podatek dochodowy.
– Najczęściej kwestiami rozliczenia podatku nie trzeba zajmować się osobiście w Irlandii, ponieważ to spada na barki podmiotu zatrudniającego. Jeśli już składa się deklarację podatkową samodzielnie, można to zrobić za okres do 4 lat wstecz. Powinni o tym pamiętać Polacy, którzy pracowali w Irlandii kilka lat temu, a obecnie przebywają na przykład w Polsce. Oni również mogą rozliczyć się z irlandzkim fiskusem – przypomina ekspert Euro-Tax.pl Zwrot Podatku SA.
Rok podatkowy w Irlandii trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Zeznania podatkowe składać można już po zakończeniu roku podatkowego. Odstępstwem od tej reguły jest sytuacja, gdy podatnik zamierza wyjechać z Irlandii i nie będzie pracował przez dalszą część roku podatkowego na terenie tego państwa. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://euro-tax.pl/zwrot-podatku/z-irlandii/.
Jakie dokumenty są potrzebne?
Aby rozliczyć się z irlandzkim fiskusem, trzeba przygotować odpowiednie dokumenty. Do kontaktów ze wszystkimi irlandzkimi urzędami potrzebny jest Personal Public Service Number (PPSN). To odpowiednik polskiego numeru NIP. PPSN jest konieczny, żeby złożyć deklarację podatkową. Warto dodać, że ten numer otrzymuje się z Departamentu Zatrudnienia i Ochrony Socjalnej.
Numer PPSN to jednak nie wszystko. Potrzebne są jeszcze dokumenty, które pozwolą oszacować wysokość zobowiązania podatkowego. Najważniejsza jest karta podatkowa P60. Otrzymuje się ją po zakończeniu roku podatkowego od pracodawcy. W formularzu P60 znajdują się zarówno dochody pracownika, jak i składki odprowadzane na podatek dochodowy. Gdy pracownik kończy zatrudnienie w danej firmie w ciągu roku podatkowego, otrzymuje od byłego pracodawcy kartę podatkową P45, którą także wykorzystuje się przy rozliczeniu podatku. Gdy nie mamy ani P60, ani P45, można wykorzystać do rozliczenia payslipy, czyli odcinki od wypłaty. W tym przypadku trzeba się jednak liczyć z wydłużoną procedurą. Wspomniane dokumenty wystarczą do tego, żeby wypełnić formularz podatkowy, a przede wszystkim sprawdzić, czy należy nam się zwrot podatku.
Ulgi podatkowe
Zwrot podatku jest możliwy dzięki wykorzystaniu różnych ulg podatkowych, których w Irlandii jest naprawdę dużo. Oczywiście wysokość podatku zależy przede wszystkim od kwoty dochodu. Jednak ten wymiar zobowiązania podatkowego można dodatkowo obniżyć. Przede wszystkim pracownikowi przysługuje Tax Credit. To ulga, którą wynosi 1650 euro. W przypadku pracy na etacie można odliczyć kolejne 1650 euro. Do tego dostępna jest Personal Tax Credit. Wysokość tej ulgi zależy od stanu cywilnego podatnika (np. singiel, osoba zamężna, wdowiec itd.). W przypadku Personal Tax Credit można odliczyć od 1650 euro do 3600 euro w 2019 roku. Dodatkowe ulgi przysługują także na przykład za wychowywanie dzieci, posiadanie mieszkania, samochodu itp.
Korzystnym rozwiązaniem jest rozliczanie się wspólne z małżonkiem przed irlandzkim fiskusem. Obydwie osoby muszą jednak pracować w Irlandii. Dochody są dzielone przez dwa, a do tego jest podwajana wysokość ulg podatkowych.
Formularz podatkowy składa się w Irlandii przez Internet i w ten sam sposób można prowadzić wszelką korespondencję z irlandzkim fiskusem. Dzięki wykorzystaniu kanału online urzędnicy bardzo szybko wystawiają decyzję na temat ewentualnego zwrotu. Kilka dni później pieniądze znajdują się albo na koncie podatnika, albo przesyłany jest mu czek.
Rozliczenie przed irlandzkim Urzędem Skarbowym jest konieczne, gdy pracowaliśmy w Irlandii nawet przez krótki okres. Warto jednak złożyć deklarację podatkową, ponieważ często można odzyskać w ten sposób niemałe pieniądze. Rozliczyć możemy się samodzielnie lub z pomocą wyspecjalizowanej w zwrotach podatku z Irlandii firmy.