Grzałki przemysłowe – co warto wiedzieć?

Grzałki przemysłowe to nic innego, jak elektryczne urządzenia, które są używane w przemyśle. Mogą nimi być na przykład grzałki do szaf sterowniczych. Grzałki te są sprzętem grzewczym, którego zadaniem jest zamiana energii elektrycznej w termiczną. Charakteryzują się wielką wydajnością. Ich efektywność, jeśli chodzi o przetwarzanie energii, jest praktycznie bezstratna. Grzałki elektryczne pracują w bezpiecznych dla człowieka temperaturach, oszczędzają spore ilości energii oraz nie sprawiają problemu, jeśli chodzi o funkcjonowanie w mokrych środowiskach.

Do czego się je wykorzystuje?

Grzałki elektryczne są wykorzystywane w wielu zadaniach, do których zaliczyć możemy:

  • Gastronomię w czasie warzenia piwa;
  • Przy konstruowania urządzeń domowych takich jak pralki, suszarki do włosów, czajniki czy grzejniki elektryczne;
  • Części dysz w wytryskarach;
  • Piece o sporych temperaturach stosowane do wytopu.

Wielkim plusem korzystania z takiego sprzętu, jest jego energooszczędność. Wykorzystuje się go jedynie wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne, a mimo to pobór prądu, jaki cechuje grzałki przemysłowe, jest bardzo mały.

Grzałki do szaf sterowniczych są z kategorii grzałek przemysłowych. Zamieniają energię elektryczną w termiczną.

Rodzaje grzałek

Możemy wyróżnić takie grzałki jak:

Rurkowe. Są często wykorzystywane w sprzętach podgrzewających wodę takich jak piece czy grille. Maksymalna temperatura osiągana przez taki sprzęt wynosi 940 °C. Możemy spotkać się z kształtem prostym lub profilowanym.
Patronowe. Używa się ich w przypadku maszyn przemysłowych. Ich konstrukcja pozwala na emitowanie sporej ilości ciepła na niedużej powierzchni. Są wyposażone w rurę osłonową oraz grzejny element. Maksymalna temperatura to 400-600 °C.

PTC. Wykorzystywane w czasie budowie suszarek oraz prostownic do włosów, a także klimatyzatorów. Cechuje je dodatni współczynnik temperaturowy. W czasie pracy grzałka sama się reguluje, kiedy jej temperatura rośnie, moc spada. Dzięki temu nie ma możliwości przegrzania. Maksymalna temperatura to 240°C.

Silikonowe. Używa się ich w sprzęcie medycznym czy sprzętach do podgrzewania żywności. Produkuje się je z gumy silikonowej, a ich maksymalna temperatura to 260°C.

Opaskowe. Wykorzystuje się je w dyszach i wytryskarakach. Wykonuje się je z ceramiki a ich temperatura maksymalna to 700°C, w przypadku mikanitu 450°C.

Poprzedni artykułAuto na minuty czy własny samochód? Sprawdź, co się bardziej opłaca!
Następny artykułKto ma możliwość skorzystania z IP BOX?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj