Samochód na firmę, co warto wiedzieć o leasingu?

Dla osób prowadzących działalność gospodarczą bardzo dobrym rozwiązaniem jest wzięcie samochodu w leasing. Jest to umowa składająca się z elementów charakterystycznych dla dzierżawy oraz kredytu. Tak więc zgodnie z umową leasingową będziemy korzystać z samochodu opłacając go, lecz nie będzie on naszą własnością – zostaje on nam wydzierżawiony. Oczywiście, możemy wykupić taki samochód, ale tylko po zakończeniu umowy. Jego cena będzie wówczas znacznie niższa.

Wyróżnia się leasing finansowy oraz leasing operacyjny. Na czym one polegają?

Leasing finansowy

Czas trwania tego rodzaju leasingu może być dowolny. Jeśli chodzi o odpisy amortyzacyjne, dokonywane są przez leasingobiorcę, a ewidencjonuje się samochód w środkach trwałych. Do obowiązkowych opłat wlicza się: czynsz leasingowy, wstępne opłaty oraz wydatki związane z użytkowaniem. Podatek VAT obliczany jest w chwili wydania samochodu.

Leasing operacyjny

W tym przypadku leasingodawca dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Czas trwania umowy nie może być krótszy, niż 40% czasu amortyzacji. Obowiązkowe opłaty są takie same, jak przy leasingu finansowym, a podatek VAT obliczany jest od raty leasingowej. Leasing operacyjny jest najbardziej popularny pośród polskich przedsiębiorców.

Poprzedni artykułWypowiedzenie umowy o pracę, co powinno zawierać?
Następny artykułKoszty prowadzenia firmy jednoosobowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj